9 pencils cost $7.74 which equation would help determine the cost of 6 pencils

9 pencils cost $7.74 which equation would help determine the cost of 6 pencils – The search for the correct answer in this moment is easy. clickanswer.us provides accurate service for answering questions. we provide a concise answer key that is complete with the discussion. we provide a variety of answer keys ranging from junior high, elementary and higher level schools.

The subjects we offer include mathematics, physics, biology economics, history, and others. Below are the question and answers which have been compiled from different sources found on the internet.

Question:

9 pencils cost $7.74 which equation would help determine the cost of 6 pencils ?

 

Readmore : Suppose a pizza parlor has the following production​ costs: ​$3.003.00 in labor per​ pizza, ​$1.001.00 in ingredients per​ pizza, ​$0.500.50 in electricity per​ pizza, ​$2,5002,500 in restaurant rent per​ month, and ​$400400 in insurance per month. Assume the pizza parlor produces 3,0003,000 pizzas per month. What is the variable cost of production​ (per month)?

 

Readmore : Determine the percent yield of the following reaction when 2.80 g of P reacts with excess oxygen. The actual yield of this reaction is determined to by 3.89 g of P2O5.

 

Answer:

Given,

The cost of 9 pencils = $ 7.74,

So, the cost of 1 pencil = ?f=%5Cfrac%7B7

Thus, the cost of x pencils ( say y ) = x × the cost of 1 pencil

?f=%5Cimplies%20y%20%3D%20%5Cfrac%7B7

Which is the required equation,

If x = 6,

The cost of 6 pencils,

?f=y%3D%5Cfrac%7B7.74%5Ctimes%206%7D%7B9%7D%3D%5Cfrac%7B46.44%7D%7B9%7D%3D%5C%24%205

 

Readmore : 9 pencils cost $7.74 which equation would help determine the cost of 6 pencils

Use the answer key below as a reference when studying at home and at school. thank you for visiting, hopefully it will be useful for all of us.