Finding the answer key at this time is easy. clickanswer.us provides accurate question and answer services. we offer a concise answer key, which is accompanied by the discussion. we provide a variety of answer keys that range from elementary, junior high and upper level schools. We offer subjects like biology, math, physics economics, history, and more. Below are the question and answers that have been summarized from various sources from the web.
Question:
During a sale at the local department store, you buy three sweatshirts and two pairs of sweatpants for 85.50. Later you return to the same store and buy three more sweatshirts and four more pairs of sweatpants for $123. What is the sale price of each sweatshirt and each pair of sweatpants?
Answer:
Answer:
Sweatshirts cost $16 each
Sweatpants cost $18.75 each
Step-by-step explanation:
Let
price of sweatshirts be x
price of sweatpants be y
Firstly, we can write:
3x + 2y = 85.50
From the next statement, we can write:
3x + 4y = 123
Now, we need to solve the system of equation for “x” and “y”.
First, let’s multiply the 1st equation by “-1”, so we have:
-1 * [3x+2y=85.50] = -3x – 2y = -85.50
Then we add this equation to 2nd equation to get:
-3x – 2y = -85.50
————————–
2y = 37.5
y = 37.5/2
y = $18.75
Now, we plug in this value of y into 2nd equation and solve for x:
3x + 4(18.75) = 123
3x + 75 = 123
3x = 48
x = 48/3
x = $16
Thus,
Sweatshirts cost $16 each
Sweatpants cost $18.75 each
You can use the answer key provided above to help you study at home or at school. thank you for visiting, hopefully it will be useful for all of us.