Suppose a pizza parlor has the following production​ costs: ​$3.003.00 in labor per​ pizza, ​$1.001.00 in ingredients per​ pizza, ​$0.500.50 in electricity per​ pizza, ​$2,5002,500 in restaurant rent per​ month, and ​$400400 in insurance per month. Assume the pizza parlor produces 3,0003,000 pizzas per month. What is the variable cost of production​ (per month)?

Finding the answer key for the moment is easy. clickanswer.us is a reliable source for service for answering questions. we offer a concise answer key and complete with the discussion. We offer a variety of answer keys that span from elementary, junior high and higher level schools. subjects we provide such as biology, mathematics, physics as well as economics, history, and many more. Below are the questions and answers that have been summarized from numerous sources available on the internet.

Question:

Suppose a pizza parlor has the following production​ costs: ​$3.003.00 in labor per​ pizza, ​$1.001.00 in ingredients per​ pizza, ​$0.500.50 in electricity per​ pizza, ​$2,5002,500 in restaurant rent per​ month, and ​$400400 in insurance per month. Assume the pizza parlor produces 3,0003,000 pizzas per month. What is the variable cost of production​ (per month)?

Answer:

Answer:

Variable cost of production per month: $13,500

Explanation:

The variable cost is the cost that changes  in proportion of the production. In this case, the monthly rent and insurance will remain the same if the production is 1 pizza per month or n pizzas per month so they are NOT part of the variable cost.

The variable cost in this case is  the materials (ingredients), labor and electricity that are variable.

So, Pizza variable cost per pizza = 3 $/Pizza (labor)+1 $/Pizza (ingredients)+ 0.5 $/Pizza (electricity)=4.5 $/pizza

And if we produce 3,000 pizzas per month =>

Total variable cost: 4,5 $/pizza*3,000 pizzas= $13,500

You can use the answer key above to help you study at home and at school. Thank you for stopping by, hopefully it will be helpful to everyone.